SERVİCES

SERVİCES

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal tedavisi, diş köklerinde bulunan damarların; enfeksiyon kapması, hastalanması, yanlış tedavi uygulanması sonucunda temizlenmesi ve içinin doldurulması işlemidir. Kökte bulunan sinir hücreleri hasar gördüğünde bazen dayanılmaz ağrılara neden olur.

Kimlere Uygulanır?
Eskimiş kaplama altlarında meydana gelen sorunlarda,
Çürük dişlerin kurtarılması zorlaştığı durumlarda,
Yanlış diş eti tedavilerinde,
Pulpaların hasar görmesi sonucunda,
Darbe sonucu kırılan dişlerin kökte tahribata neden olması,
Diş kökü enfeksiyonlarında,
Çiğneme alışkanlığının hatalı olması nedeniyle oluşan sorunlarda,
20’lik diş alımı sırasında komşu dişlere verilen zarar sonucunda,
Lenf bezlerinde görülen şişliklerde,
Uzun süre geçmeyen diş ağrılarında.

Kanal Tedavisi Aşamaları
Diş kökü ve sinir uçları ile ilgili işlem olmasından dolayı 1-2 saat sürebilen bir işlemdir. Muayene sonucu kanal tedavisi işlemine karar veren hekim; işlem yapılacak diş çevresi iğne ile uyuşturulur. Ardından diş çevresi iyice dezenfekte edilir. Bu işlemden sonra ince, toplu iğneye benzer cisimler ile diş köküne girilme işlemi başlar. Arkasından kök kanalının uzunluğu yani çalışma alanı tespit edilir. Bundan sonraki süreçte kök kanalı boşluğuna yoğunlaşılır. Kanal boşluğu düzeltilerek içerisi temizlenir. Temizlenmesi sırasında dikkat edilmelidir. En ufak bakteri kalması durumunda ileriki süreçte daha büyük sorunlara neden olabilir. Temizlik aşamasının ardından kök kanalları doldurulur. İşlem bittikten sonra kaplama ya da doldurma işlemi uygulanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?
Kanal tedavisine başlamadan önce yapılan uyuşturma işlemi en az 2-3 saat geçmez. Bu nedenle hekimler his kaybı düzelene kadar yeme-içmeyi yasaklar. İşlem sonrası hafif çapta sızılar, basit sancı olabilir. Ancak korkulacak bir ağrı değil ve herkeste görülmez.

Kanal Dolgusu ile Salt Dolgu Aynı Mı?
Kanal dolgusu, kökteki kanalların temizlenmesi ile dolum işlemi yapılmasıdır. Dolgu ise, hasarlı dişin içinin temizlenip etken madde ile doldurulması işlemidir. İkisi de birbirinden farklıdır.

Kanal Tedavisinden Sonra Kaplama Uygulanır Mı?
Kanal tedavisi yapılan dişte madde kaybı fazla ise kaplama yapılması daha güvenlidir.Madde kaybı çok fazla değilse dolguyla bitirilrbilir.