Hizmetlerimiz

Estetik Tedaviler

 • Gülüş Tasarımı

  Gülüş Tasarımı Nedir?
  Gülüş tasarımı, diğer bilinen ismi ile estetik gülüş son zamanlarda oldukça dikkat çeken diş uygulamaları arasında yer alır. Amaç, yüz hatları ile uyumlu olmayan ağız yapısına çeşitli uygulamalar yapılarak estetik kazandırmaktır. Sadece güzel bir görüntü olması elbette yeterli değil. Aynı zamanda fonksiyonel olarak da rahat bir kullanım sağlanır. Gülüş tasarımı; kişilerde meydana gelen gülme fobisini, psikolojik sorun olmaktan çıkarma konusunda da oldukça etkilidir. Birçok insanın gülerken eliyle ağzını kapattığı, fotoğraf çekilirken gülmek istemediği gibi belirgin davranışları göze çarpar. Genel olarak bunun nedeni ağız çevresinin estetik görünmedi düşüncesidir.

  Kimlere Yapılır?
  Dişler arasında çapraşıklık olanlar,
  Dişte (özellikle ön dişlerde) meydana gelen çürükler, kırıklarda,
  Çene yapısı bozukluğu olanlar,
  Diş yapısı ağız ile uyumlu olmayanlar,
  Diş aralıkları biçimsiz ve fazla olanlar,
  Görüntüsü yüzünden gülme fobisi sorunu yaşayanlar,
  Daha estetik ve dikkat çekici gülüşe sahip olmak isteyenler,
  Pembe estetik, beyaz estetik gereksinimi olanlar,
  Diş yapısı nedeni ile özgüven eksikliği yaşayanlar,
  Diş ile dudak mesafesi bozukluğu nedeni ile kapanış sorunu yaşayanlar,
  Daha genç veya daha olgun görünüme sahip olmak isteyenler.
  Gülüş estetiği yaptıran hastaların çoğu bu ve benzeri sorunlar nedeni ile uygulamayı tercih etmektedir.

  Gülüş Tasarımı Yapılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
  Cinsiyet: Gülüş tasarımında önemli noktalardan bir tanesidir. Erkek yüz hatları genellikle daha keskin ve uzundur. Kadınların ise daha yuvarlak ve ovaldir.
  Yaş: Bazı çene yapılarına müdahale etmek için ergenlik dönemini geçmiş olması gerekir. Bazı durumlarda ise erken müdahale ile daha büyük sorunların önüne geçilmiş olunur. Olup olmadığına dikkat edilir.
  Ten Rengi: Teninize uygun olmayan diş rengi seçiminiz beklediğiniz sonuca ulaşmasını engelleyebilir. Doğallık ve uyum gülüş tasarımı oldukça önemlidir.
  Yüz Şekli: Yüzün yuvarlaklığı, sivriliği, dudak kalınlığı, ağız ve çene yapısı diş seçiminde belirleyici faktörler arasındadır.

  Gülüş Tasarımı Çeşitleri
  1 - Portif Gülümseme (Sporty Smile): Gülüş tasarımı uygulamasında belki de en çok tercih edilen diyebiliriz. Bu uygulamada ön dişler, yan kesici dişlerden bir tık daha uzun oluyor. Böylece yüze daha çekici bir görsellik verilmiş oluyor. yerleştirilerek kaynaşması sağlanır. Ardından diş yapısına benzetilen bir madde diş etinin üzerinde implanta sabitlenir. Son olarak da porselen diş yapılır ve estetik görüntü elde edilir.
  2 - Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile): Birinciliği elinde tutan uygulama diyebiliriz. Ön iki dişin diğer dişlere oranla daha uzun olması ile yapılan bir uygulamadır. Bu görüntü özellikle kadınlar için daha havalı, daha kadınsı görüntü oluşturuyor.
  3 - Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile): Bu uygulama, ön ve yan dişler hepsi aynı hizada, aynı boyutlarda yapılarak oluşturuluyor. Daha olgun, daha bilgiç bir görüntü elde ediliyor.


  Gülüş Tasarımı İçerisinde Yer Alan Tedaviler
  1 - Bon ding: Dişte meydana gelen kırık, çürük, hafif ayrıklar, aşınmalar için kullanılan basit bir yöntemdir. Bon ding kompozit dolgularla tek seansta yapılan bir işlemdir. Hekim büyük bir titizlikle dişe şekil vererek estetik bir görüntü yakalar. Diş aralarındaki küçük boşluklara da rahatlıkla uygulanabilir.
  2 - Lamine Porselen: Doğal dişe zarar vermeden dişin üzerine uygulanan oldukça ince bir tabakadır. Lamine porselen, takma tırnak inceliğinde porselen yapraklar dişe yapıştırılarak uygulanır. Çarpık dişlerde, kırık, dolgu sonrası siyahlaşan dişlerde, çene kemiği nedeni ile bozuk diş dizilimlerinde uygulanır.
  3 - Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği): Gülüş tasarımı sadece dişler üzerinde yapılan bir çalışma değildir. Ağız bir bütün olarak altın orana uygun olmalıdır. Bazı diş etleri zaman içerisinde çekilebiliyor. Bu gibi durumlarda diş etine uygulanan yöntem ile dişler doğal görünümüne dönüyor.
  Ayrıca gummy smile denilen diş etinin fazla görünmesi durumunda da pembe estetik yöntemi uygulanıyor. Lazer yardımı ile diş etleri, olması gereken seviyeye itiliyor. Pembe estetik de;
  I - Rejeneratif: Çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan diş hasarlarında uygulanır.
  II - Gingivektomi: Diş eti büyümesinde kullanılır. Ayrıca fazlalık oluşturan diş etleri de kesilir.
  III - Gingivoplasti: Fazla rahatsız edici görüntüde olan diş etlerinin görüntü seviyesini düzenlemek amacıyla uygulanır.
  IV - Kron boyu uzatma: Genellikle çürüklerin alt seviyeye kadar inmesi sonucu diş kronu kısalır. Bu da diş yapısının simetrisini bozar. Diş etinin çevresi düzeltilerek dişin uzun görünmesi sağlanır.
  V - Ortodontik Tedaviler: Çene darlığı ya da genişliği nedeni ile dişlerin ağız içerisinde olması gerektiğinden farklı şekillerde yer edinir. Çene yapısı dar ise dişler dişler çapraşık olarak dizilir. Gereğinden geniş ise aralıklar oluşarak dizimi yerleşir. Bu bozukluklarda dişin ve çene kemiğinin normale dönmesi amaçlanır. Bu konuda en etkili sonucu ortodontik tedavi olan dişe tel takımı olarak bilinen işlem uygulanır. Gülüş tasarımında bu tedaviye ihtiyaç olmadığında başvurulmaz. Nedeni ise uzun vadeli süreç gerektiriyor olmasıdır.
  VI - İmplant: Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen diş kayıplarında uygulanan bir yöntemdir. Titanyum maddesinden elde edilen küçük vida şeklindeki metalin çene kemiğine yerleştirilerek kaynaşması sağlanır. Ardından diş yapısına benzetilen bir madde diş etinin üzerinde implanta sabitlenir. Son olarak da porselen diş yapılır ve estetik görüntü elde edilir.
  4 - Zirkonyum Kaplama: Bilinen kaplamalar metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Genellikle metal renkte olan kaplama uygulamaları estetik görüntü oluşturmaz. Bu nedenle zirkonyum kullanımı devreye girer. Dişin renginde olan bu madde çeşitli karışımlarla dişe uygulanır hale getirilir. Böylece dişte kaplama olduğu fark edilmez.
  5 - Porselen Kaplama: Dişte meydana gelen kırık, tahribat, çürük gibi sorunlarda kullanılan bir yöntemdir. Porselen maddeden yapıldığı için oldukça sağlam ve doğal görünümü vardır. Kişiye özel olduğu için diş ölçüsünün boyutunda tasarlanır ve diş üzerine yerleştirilir. Porselen kaplamada en önemli şey diş rengine uyumu ve çevresindeki dişlerden büyük olmamasıdır.
  6 - Kanal Tedavisi: Bu uygulama kurtarılması mümkün olmayan diş sorunlarında uygulanır. Diş kökünün iltihaplanması, çürümesi durumunda kökte bulunan diş sinirleri alınır. Açılan kanallar etken madde ile doldurulur. Ardından üzeri kaplanır.


  Gülüş Tasarımı Hangi Sorunları Çözer?
  Dişte oluşan deformasyonu
  Kırık ve çürükleri
  Dudak çevresindeki çöküntüleri
  Yüz şekli ile ağız yapısı uyumsuzluğu
  Diş eti çekilmesinde oluşan hasarları
  Boyutlarından dolayı dişlerin şekilsizliği (uzun ve çok kısa şeklinde)
  Diş dizimindeki çapraşıklığı
  Psikolojik gülme fobisini
  Diş eti fazlalığı (lazer ile alınması)
  Diş lekeleri ve kararmaları
  Görüntüsü nedeni ile özgüven sorunu yaşayan hastaları
  Diş aralıklarının fazlalığı
  Çene kemiği bozukluğu

  Gülüş Tasarımı Tedavi Süreci
  1 - İlk muayenede hekim ile birlikte uzun bir görüşme yapılır. Farkında olduğunuz yada olmadığınız tüm çehre sorunlarınız tespit edilir. Hangi işlemlerin uygulanacağı, hastanın istekleri, yapılması istenilen ya da istenmeyen operasyonları kararlaştırılır.
  2 - Hastaya sadece diş ve diş eti sorunları ile ilgili tedavi uygulanacak ise bu süre 2 ila 3 hafta arasında yapılabilir. Bu süreçten sonra asıl uygulama kısmına geçilir. Bu da iki şekilde yapılır.
  3 - İlk olarak hastanın diş ve çevresinin olduğu bir fotoğraf çekilir. Fotoğraf dijital ortama aktarılır ve incelemeye alınır. Software programı bu iş için kullanılır. Farklı yapılardaki diş profilleri fotoğrafa yerleştirilerek yüz ile uyumu değerlendirilir. En uygun profil seçilir ve yorumlanarak eskiz şeklinde tutulur.
  4 - İkinci aşama ise hastadan alınan diş modeli ile yapılır. Bu model geçici malzemelerden yapılarak (wax-up yöntemi) hazırlanır. Hastaya işlem yapılmadan önce doğal dişler üzerine takılarak değerlendirme yapılır. Bu geçici dişler hasta üzerinde net sonuç verdiğinden düzeltme, ekleme, çeşitli değişiklikler yapılarak son şekli verilir. Böylece işlem başlamadan sonucu görme şansınız olur.

  Dişlerin Yerleştirilmesi İşlemi
  Dikey Simetri: Alın bölgesinin tepesinden burun ucuna ve ön kesici dişin ortasından çene bitim yerine kadar uzanan hayali dikey çizgidir. Yüzün her iki tarafının da aynı ölçülerde olması simetri açısından önemlidir.
  Yatay Paralellik: Göz bebeğinin tam ortasından geçen hayali çizgi ile diş hizasındaki çizginin eşit şekilde paralel olması şarttır. Zira ağızda eğri bir görüntü meydana gelir.
  Dişlerin Oranları:Ön dişlerden arkaya doğru belirli bir ölçü dahilinde kısalma olmak zorundadır. Bu aralık 0,168′ dir. Bu sayı altın oran olarak kabul edilir. Birçok kriter bu orana göre yapılır.
  Embraşurlar: Dişte komşu diş olarak bilinen yan dişlerin üçgen boşluk oluşturmasıdır. Bunu uygulamadaki amaç daha genç bir görüntü elde etmektir. Dişteki embraşurlar zamanla aşınır ve çökmüş bir görüntü yaratır.

  Gülüş Tasarımı Tedavisinin Avantajları
  Diş kapanışı sorunu ortadan kaldırır.
  Renk bozuklukları, lekeler giderilir.
  Özel tabaka ile kaplandığından doğal dişler korunmaya alınır.
  Kayıp dişlerin oluşturduğu boşluk yerler kaplama ile doldurulur.
  Kırık dişlerin onarımı sağlanır.
  Diş eti bozuklukları giderilir.
  Ayrık diş aralıkları kapatılır.
  Estetik bir görüntü oluşumu sağlar.
  Sağlıklı diş ve ağız bakımı sunar.
  Gülme fobisini ortadan kaldırır ve özgüvenli gülüş sağlar.
  Doğal görünümlü dişlere sahip olunur.
  Daha genç ve çekici görünmeyi sağlar.

  Gülüş Tasarımı Dezavantajları
  Sağlık ve estetik bir arada planlanmaktadır. Bu da herkes için uygun olmayabilir. Uygulama için net bir fiyat peşinen söylenemez. İlk muayenede işlemler hakkında bilgi alınır ve hekiminiz yapılacak işlemleri belirler. Ardından gülüş tasarımı maliyetiniz ortaya çıkar. Ancak unutulmamalı ki gülüş tasarımı içerisine birçok işlemi alır. Vücudunuz için çekap yaptırmak ne denli önemli ise ağız ve diş sağlığınız için de gülüş tasarımı o anlama gelmektedir.

 • Diş Beyazlatma

  Diş Beyazlatma Nedir?
  Doğal dişler yapısı gereği ışık geçirgenliği olan ve yüzeyi renk değişimine uğrayabilir. Yemek kalıntısından içeceklere kadar her şey diş yapısını etkiler. Zaman içerisinde sararma, tartar oluşumu gibi sorunlar yaşanır. Sabah – akşam dişler fırçalansa dahi ne yazık ki istenilen beyazlığa ulaşmaz. İşte bu noktada devreye diş beyazlatma (bleaching) yöntemi girer.

  Diş Beyazlatmaya İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?
  Dişinizin rengi gözünüzün beyazından daha sarıysa beyazlatma yaptırmayı planlarınız arasına alabilirsiniz.

  Evde Diş Beyazlatma(Home Bleaching)
  Bu işlemi hasta kendisi uygular. Basit diş renklenmeleri için yapılan bir işlemdir. Hastanın diş ölçüleri alınır. Ardından alınan ölçü, plastik görünümlü bir maddeye yansıtılır. Bu madde diş kalıbı yerine geçer. Ardından elastik yapıdaki maddenin içerisine dökülmek üzere sıvı bir renklendirici madde hazırlanır. Hasta sıvı dolu bu maddeyi evde dişlerine takar. 4 ile 8 saat kadar dişinde bekletir. Bu işlemi günlük olarak tekrar eder. Yaklaşık 1 hafta kadar bu işlem uygulanır. Ardından hekim onayı ile bırakılır. Bu süre, hastanın diş minesinin yapısına göre değişkenlik gösterir.

  Ofiste Diş Beyazlatma (Office Bleaching)
  Dişinizin rengi gözünüzün beyazından daha sarıysa beyazlatma yaptırmayı planlarınız arasına alabilirsiniz.

  Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilecek Hususlar
  Sıcak-soğuk Hassasiyeti: Sıcak ve soğuk gıdalara karşı dişlerin aşırı reaksiyon göstermesidir. Beyazlatma işleminden sonra bu hassasiyet görülebilir. Ancak biyolojik beyazlatma ile bu hassasiyetin önüne geçilebilir..
  Diş Etlerinin Korunması: Dişi beyazlatmak amacı ile dişe uygulanan jel diş etleri ile temas ettiğinde tahribata neden olabilir. Evde diş beyazlatma yönteminde, diş kalıbının içerisine konan jel diş eti ile temas ettiği zaman peçete yardımı ile hemen alınmalıdır. Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma işleminde ise hekiminiz diş eti bölgesine köpük benzeri bir koruyucu sıkarak beyazlatma işlemini yapar.
  Tütün Ürünleri: Sigara, nargile gibi tütün ürünleri diş minesinin rengini değiştirir. Beyazlatma işleminin ardından en az 3 gün sigaradan uzak durulması gerekir. Zaman içerisinde sigaraya bağlı olarak diş minesi renk değiştirebilir.
  Ev Tipi Beyazlatma İşlem Süresi: Evde uygulanan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kullanım süresidir. Hekim kontrolü dahilinde yapılması ve zamanında bitirilmesi gerekir. Aksi halde diş beyazlatmak yerine diş minesine zarar verir.
  Beyazlatma Rutini: Beyazlatma işlemi yapılan dişler uzun süre kullanılabilir. Ancak bu, rutin kontrollere gitmek, diş sağlığına önem vermek, sigaradan uzak durmak vb. bağlıdır.

 • E-Max

  E-max Nedir?
  En iyi porselen kaplama denebilir. Zirkonyum ya da metal kaplamalara nazaran daha hassastır. Bu nedenle her bölgeye uygulanmaz. Ancak estetik kaygı taşıyan kişilerde bu uygulama bulunmaz bir fırsattır.

  E-max Yöntemi
  Bu uygulamanın en büyük avantajı metal kullanılmıyor olmasıdır. Özellikle de metale alerjisi olan hastalar için kullanılır. Bunun yanında görsellik amaçlı da emax porselen önerilir.
  Uygulama sırasında metal kullanılmaz. Diğer kaplama yöntemlerinde kullanılan malzemeler nedeni ile yapay bir görüntü oluşur. Emax porselenin yapısı şeffaf ve doğala yakın bir renktedir.
  Metal içerikli kaplamalarla kıyaslandığında emax porselenin yüzeyi leke ve plak oluşumuna karşı korunaklıdır.
  Ölçü almadan diş şekline kadar her aşamada teknolojiden yardım alınır. Hassas bir çalışma gerektirir.

  E-max Porselen Avantajları
  En avantajlı yönlerinden bir tanesi, estetik bir görünümü olmasıdır. Diğer yandan metal içermediğinden alerjik reaksiyona sebebiyet vermiyor oluşu. Diş etinde ve yapılan dişlerin kenarlarında meydana gelen morumsu renk oluşumu ile karşılaşılmaz.
  Başka bir özelliği ise diş yapısına zarar vermemesidir. İçeriğindeki maddeler diş ile en uyumlu yapılardandır.
  Işık geçirgenliği olduğu için mat görünüm olmaz.
  Renk seçenekleri oldukça fazladır. Dış yapısı kaygan ve pürüzsüzdür. Diş hassasiyetini en az seviyeye indirger.
  Kaygan yüzeyi tartar oluşumu neredeyse engeller. Bu da diş eti rahatsızlıklarının meydana gelmesinin önüne geçer.

  E-max Porselen Dezavantajları
  Metal hiçbir madde kullanılmaması nedeni ile arka öğütücü dişlerde tercih edilmez.
  Metal kullanılan kaplamalara göre biraz daha maliyetlidir.

  E-max Porselen Kimlere Uygulanır?
  Bu işlem çürük, kırık dişler için değil daha çok görsellik için tercih ediliyor. Özellikle de ön dişlerde uygulanma oranı oldukça fazladır. Biçimi bozulmuş dişlerde, hastayı rahatsız eden görüntülü diş dizilerinde en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi e-max porselendir.

  E-max Porselen Neden Tüm Dişlerde Uygulanmıyor?
  E-max uygulaması, uzun diş kayıpları olan hastalarda pek fazla tercih edilmez. Bunun nedeni; uzun diş boşluğu yapımına uygun olmamasıdır. Özellikle de arka öğütücü dişlerde sağlamlık baz alındığı için zirkonyum içerikli kaplamalar tercih edilir. E-max, yapısı gereği ön kesici dişlerin yapısına daha uygundur.

  E-max Porselen Ne Kadar Süre Kullanılır?
  Bu soruya net bir cevap vermek zor. Ancak temizlik ve ağız bakımı düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Senede iki kez dişin durumunu kontrol ettirmeniz de kullanım süresini arttıracaktır. Erken müdahale gerektiren dokunuşlar oldukça önemlidir.

 • Lamine Diş Kaplama

  Lamine Diş Kaplama Nedir?
  Lamine diş kaplama, diğer bilinen ismi ile yaprak porselen kaplama günümüzde hayli tercih edilen diş uygulamaları arasındadır. İnce görüntüsü, kırılgan görünen yapısı nedeniyle yaprak kadar hassas denilebilir. Ancak bu sadece görüntüden ibarettir. Dişe uygulandığında oldukça dirençli ve sağlam bir yapıya sahiptir. Özellikle de görselliğine önem verenlerin tercih ettiği lamine diş kaplama, başarılı hekimler tarafından uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Dişe zarar vermemesi, estetikliği ve uzun ömürlü olması nedeni ile cazip gelmektedir.

  Kompozit Lamine
  Dişin yüzeyini kaplayan kırık, çarpık, renk bozukluğu gibi sorunlarını düzelten kompozit esaslı veneer türüdür. Tek seansta yapılabilen bu uygulama, porselen lamine işlemine kıyasla daha hesaplıdır. Burada diş şikâyeti ve hastanın isteği önemlidir. Muayene esnasında hekim kompozit lamine işlemini hemen uygulayabilir. Uzun zaman gerektirmeyen oldukça basit bir uygulamadır. Görselliği bozan çürükler, kırıklar hekiminizin titiz çalışması ile büyük restorative uğrar. Ağrısız, beklemeksizin bu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

  Porselen Lamine?
  Porselen lamine, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Diş aralıkları fazla olan, renk bozukluğu rahatsız edici seviyeye ulaşan, kırılan, şekil bozukluğu olan dişlere kolaylıkla uygulanan diş restorasyonu denilebilir. İnce tabaka şeklinde hazırlanan porselen yapraklar diş etine uyumlu şekilde yüzeye yapıştırılır. Duruma göre büyük ve öne doğru çıkmış olan diş yapısında ince bir tabaka törpüleme işlemi uygulanabilir. Ağrısız sancısız estetik gülüşe sahip olmak isteyenler bu yöntemden oldukça memnun kalıyor.

  Lamine Diş Kaplama Kimlere Uygulanır
  Diş aralıkları açık olan,
  Sigara, kahve gibi dişin rengini değiştiren ve kötü görüntüye neden olan durumlarda,
  Çarpık diş dizimi olanlara,
  Kırık dişlere,
  Dolgu yahut kaplama yapılmış ancak gereğinden büyük duran diş tabakasına,
  Psikolojik olarak dişlerinden memnun olmayanlara,
  Mine defektlerinin varlığında,
  Beyazlatma işlemine olumlu cevap vermeyen dişlere,
  Çeşitli nedenlerden dolayı aşınan diş minesi sorunlarında,
  Kanal tedavisi sonrasında diş çevresinde oluşan siyahlıkları,

 • Zirkonyum Kaplama

  Zirkonyum Kaplama Nedir?
  Diş kaplamalarında kullanılan birkaç tane madde vardır. Uygulanması aşamasında ise iki türlüdür. Metal destekli kaplama, metal desteksiz kaplama. Arka dişlerde çok fazla önemsenmemesi de görünen ön dişlerde metal destekli kaplama estetiği bozmaktadır. Ayrıca diş eti sağlığı açısından da avantajlı bir yapıya sahiptir.

  Tedavi Tanısı ve Süreci
  İlk muayenede dişteki hasar tespit edilir. Dişte oluşan sorun kaplama işlemi gerektiriyorsa hasta koltuğunda müdahale edilir.
  Lokal anestezi uygulanır. Kısa süre içerisinde uyuşma gerçekleşir.
  Sonraki aşama dişin inceltilme işlemidir. Özel aletler yardımı ile diş çevresi ve uçları inceltilir.
  İnceltmenin amacı, üzerine yerleştirilecek olan kaplamanın kaba ve ağız yapısına büyük gelmemesi içindir.
  Daha sonra ağız içi temizlenip dezenfekte edilir.
  Ardından diş ölçüsü alınır.
  Dişlerin inceltilmesi nedeni ile görüntüsü pek estetik durmayacaktır. Geçici diş kullanmanız gerekebilir. Bunun için beklemenize gerek yoktur.
  Diğer taraftan doğal dişleriniz göz önüne alınarak, zirkonyum kaplama için renk seçimi yapılır.
  Hasta düşüncesi de alınarak renk belirlenir. Ancak bazı hastalar, kendi diş tonundan daha açık renkler seçebiliyor. Unutulmamalıdır ki esas olan doğal görüntü yakalamaktır.
  5 ila 7 gün içerisinde zirkonyum kaplama dişiniz hazır olur.
  Gelen kaplama dişinize yapıştırılır.

Önleyici Tedaviler

 • Diş Taşı

  Diş Taşı Nedir?
  Ağız içerisinde yer alan bakteriler zamanla dişin üzerinde yer eder. Sıvı ve yapışkan şekilde olan bu tabaka zamanla artar ve diş yüzeyinde pürüzlü, mat ve kötü bir görünüm haline gelir. Ağız içi tükürük de bu bakteriyi sertleştirip kalıcı hale getirir. Bu duruma diş taşı diğer adıyla, ‘tartar’ denir.

  Diş Taşı Nasıl Engellenir?
  Ciddi sorunlara neden olabilecek diş yüzeyindeki tabaka, temizlenmediği durumunda diş eti rahatsızlıklarını tetikler.
  Bu durumun yaşanmaması için günlük diş fırçalamak önemlidir. Sabah ve akşam fırçalanan dişlerde tartar oluşumu engellenir.

  Diş Taşı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?
  Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.
  Diş ipinin kullanılmaması,
  Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olur. Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.
  Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması.


  Diş Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Diş taşı, dişte oluştuğu takdirde bireysel uygulamalar etkisiz kalır. Diş taşını, diş ve diş etinden ayırmak için klinik uygulama gerekir. Diş taşını temizlemek için uyuşturma ya da anestezi uygulanmaz.

 • Ağız Kokusu

  Ağız Kokusu
  Ağız kokusu farklı yollardan belli olsa da sabahları ağızda oluşan koku bir hastalık değildir. Gece boyu ağız içi fazla açıp kapanmadığından nefeste koku meydana gelmesi normaldir.

  Ağız Kokusu Nedenleri?
  Ağız ve diş sağlığına yeterli önem verilmemesi,
  Diyabet, karaciğer, bademcik gibi organların hastalanmasının habercisi olabilir.
  Diş çürükleri, kırılan dolgu içleri gibi diş rahatsızlıkları,
  Yiyecek ve içecek artıklarının ağız içerisinde uzun süre kalması,
  Diş aralıkları olan kişilerde yemek artıklarının kalması ve beklemesi,
  Bademcik iltihabı
  Diş eti rahatsızlıklarında oluşan bakteriler
  Sinüs rahatsızlığı,
  Soğan, sarımsak gibi keskin yiyecekler,
  Sigara, nargile, alkol gibi tüketim ürünleri de ağız içerisinde uzun süre kalıcı kokuya neden olur.
  Uzun süre ağız kuruluğu.

  Ağız Kokusu Tedavisi
  Ağız kokusunu önlemek için ilk önce kokunun nedeni belirlenmelidir. Öncelikle ağızdaki koku yapabilecek bütün sorunlar elimine edilmelidir.Ağızdaki kronik enfeksiyonu olan dişler en büyük koku kaynağıdırağır bir iltihap kokusu çok yakın olmayan mesafelerden bile hissedilebilir.İkinci büyük ihtimal ise dişeti rahatsızlıklarıdır.Diştaşı temizliğiyle kolayca çözülebilir. Ağız ve diş temizliği nedeni ile koku oluşursa günlük fırçalama ve dişipi kullanımına özen gösterilir.Diş ve dişetlerindeki sorunlar ortadan kalktığı halde devam eden sorunlar varsa hekiminiz sizi kbb uzmanına yönlendirecektir.

 • Diş Hassasiyeti

  Diş Hassasiyeti Nedir?

  Hassas diş, bir hastalık değildir. Anlık sızlama ve rahatsızlık şeklinde oluşan bir durumdur. Kişinin sağlıklı beslenmesi, bazı besinlerden uzak durması bu hassasiyet oluşumunu engelleyebilir. Ancak diş yüzeylerinde meydana gelen aşınmalardan dolayı hassasiyet yaşanılırsa beyaz dolgularla aşınmalar onarılmalıdır. Aksi takdirde aşınmalar artarak daha büyük sorunlara yol açabilir.

  Diş Hassasiyetinin Nedenleri

  1 - Diş eti Gingivitis hastalığı, diş etlerinde çekilmeye neden olup, hassasiyete neden olabilir.
  2 - Diş gıcırdatma da yine dişte hassasiyete neden olabilir. Gece uyku arasında dişlerinizi sıkmak yahut gıcırdatmak dişlerin boyun bölgesinde kole defekti dediğimiz aşınmalara neden olur. .
  3 - Bazı hastalıklar sonucu diş etleri çekilir. Bu durumda dentin korunmasız kalır ve açığa çıkmış olur.
  4 - Dişleri yanlış fırçalamak da diş minesine zarar veren bir durum. Bu da diş hassasiyetine neden olur.

  Diş Hassasiyetinin Tedavisi

  Dişlerde meydana gelen hassasiyeti yaşayanların;
  Diş fırçaları sert olmamalıdır. Diş minesine zarar vermeyecek yumuşak başlı fırçalar kullanımı önemlidir.
  Diş macunu seçiminde de yine dikkat edilmesi gerekir. Flor içerikli diş macunları ve hassas dişler için üretilen diş macunu kullanılmalıdır.
  Asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Asitli içecek tüketimi sonrasında ağız su ile çalkalanmalıdır.
  İleri seviyede hassasiyet meydana geldiğinde, dişlerdeki aşınmalar dolguyla tedavi edilir.


Ortodonti

 • Diş Dolgusu

  Diş Dolgusu Nedir?
  Dolgu, çürüyen bir dişteki tüm çürük ve artıklar temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluğun, o dişin normal formuna uygun olarak ve ağızda uzun süre problem yaratmadan bir madde ile restorasyonudur. Beklemeden, zaman kaybetmeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer.

  Diş Dolgusu Kimlere Yapılır?
  Dişte meydana gelen çürüklerde,
  Kırık dişlerde,
  Çatlak diş onarımında,


  Dolgu Çeşitler Nelerdir?

  Altın Dolgular
  En dayanıklı ve uğraştırıcı dolgu çeşitlerinden biridir. Özellikle de arka dişler için çok uygundur. Dişe ve diş etine kesinlikle zarar vermez. Dişe yapıştırılarak uygulanır.

  Amalgam (Gümüş) Dolgular
  Halk arasında gümüş dolgu da denir. Rengi doğal diş ile uyumlu değildir. Bu nedenle ön ve görünen dişlere uygulanmaz.İçeriğinde civa olduğu için kliniğimizde uygulanmamaktadır.

  Kompozit Dolgu
  Bu dolgu çeşidi oldukça yaygın kullanılır. İlk muayenede hemen yapılabilir. Özellikle de kırık, çatlaklar için ideal bir işlemdir. Çürüklerde ise diş içi boşaltılır ve temizlenir. Ardından kompozit reçine karımı içerisine doldurulur. Son olarak ışıkla sertleştirilir. Çatlaklarda ise doğrudan yüzeye uygulanır. Maliyetinin düşük olması kompozit dolguya rağbeti arttırmaktadır.

  İnley-Onley Porselen Dolgusu
  Laboratuvar ortamında hazırlanarak yapılır. Birden fazla işlem gerektiren dişlerde uygulanabilir. Leke tutmaz ve renk değişimi görülmez. Maliyeti kompozit dolgulardan yüksek olmasına rağmen büyük restorasyonlarda tercih edilmelidir.

  Dolgu Yapım Aşaması
  1 - Dolgu uygulanacak bölge ilk olarak röntgen çekilerek tespit edilir.
  2 - Ardından teknolojik aletler ile içi boşaltılır.
  3 - Çevresi ve dişin içi temizlenir.
  4 - Uygulanacak olan madde seçilerek, hekim tarafından hazırlanır.
  5 - Sonra temizlenen diş içerisine doldurulur.
  6 - Kısa sürede donması için makine kullanılır.
  7 - Varsa hekim inceltme, kesme, alçaltma işlemi yaparak son şeklini verir. • Diş Köprüleri

  Diş Köprüleri Nedir?
  Dişlerde meydana gelen kırılmalar, ileri diş çürükleri nedeniyle diş kaybı sonrasında uygulanan basit ve uzun işlem gerektirmeyen bir tedavidir. Amaç eksik dişin iki yanındaki dişlerden destek alınarak eksik dişin yerine bir diş koymaktır.

  Geleneksel Köprü
  Sorunlu dişin yanlarında bulunan dişlere tutturularak destek sağlanır. Sorunlu diş yapılırken yanların sabitlenmesi için bir miktar tutucu dişlerden aşındırma yapılır. Amaç boşlukların dolmasıdır. Bu köprünün en büyük avantajı, görünümün belli olmamasıdır.

  Maryland (Kanatlı) Köprü
  Diğer ismi adeziv olan uygulama komşu dişlere yapıştırılarak yapılır. Eksik diş yerine yapılan yapay diş, komşu dişlerin görünmeyen arka taraflarına tutturulur. Komşu doğal dişlerin arka yüzeyi pürüzlü hale getirilerek, yapışkan madde eklenir. Yapay dişin iki tarafı da bu yapışkan maddelere geçirilerek sabitlenmiş olur. Amaç sağlıklı olan doğal dişlerin kesilmesini önleyerek köprü işlemi yapmaktır.

  Diş Köprüsü Yapılırken Kullanılan Malzemeler
  Zirkonyum destekli porselen
  Full metal
  Metal destekli


  Köprü Diş Nasıl Kullanılır?
  İlk aşaması, diş miktarına ve hasara göre değiştiğinden yapılacak işlemler belirlenir. Muayene sonrası dişte inceltme ve kesmeler uygulanır. Uygulama esnasında diş uyuşturulur. Ardından ölçü alımı yapılır. Hekimin hazırladığı ölçü macunu ile dişin kalıbı çıkmış olur. Ölçü aşamasından sonra geçici köprü diş takılır. Bunun takılma nedeni ise inceltilen dişlerin hassas hale gelmesidir. Takılmadığı zaman dişte sızlama ve ağrılar oluşur. Kalıbı alınan dişler hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilir. Yoğunluğa göre 3 ile 10 gün arasında bekleme süresi olabilir. Dişler hazırlandığı zaman prova için muayeneye gidilir. Prova da eksikler, fazlalıklar, diş rahatlığı, ağız ile uyumu gibi özelliklere bakılır. Sorun var ise hekim düzeltir ve yapıştırma işlemine geçilir. Porselen köprüler sabit protezlerdir. Hasta kendisi takıp çıkartamaz. Hastanın kendi dişlerinden ayırt edilemezler. Estetik çözümlerdir.

  Köprülerin Dezavantajı nedir?
  İmplantta eksik dişi tamamlamak için kemikten destek alınır, köprüde yandaki dişlerden destek alınır. Yandaki dişlerden destek alabilmek için yandaki dişler aşındırılır.

 • Diş Protezi

  Diş Protezi Nedir?
  Protez, diş uygulamalarında pek tercih edilmeyen, son çare olarak uygulanan bir yöntemdir. Dişte hasarlı bölgenin düzeltilmesi amaçlanır. Bu mümkün olmuyorsa proteze başvurulur. İki çeşit protez türü vardır. Bunlar;

  Hareketli Diş Protezi
  Bu protez türünü, dişlerinin büyük kısmını kaybeden yada tamamını kaybeden hastalar kullanır. Takıp çıkarılabilir olması bazı hastalar için avantaj iken, bazıları için büyük sorundur. Genellikle yaşlılarda görmeye alıştığımız için sadece yaşlı insanlar kullanır algısı vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Genç yaşta tüm dişlerini kaybeden kişiler de azımsanacak seviyede değil.

  Tam Protezler
  Halk arasındaki adı, takma diştir. Hasta, dişlerinin tamamını kaybetmişse uygulanır. Kolayca takılıp çıkarılabilir. Sert, küçük çekirdekli (incir, çilek vb.), yapışkan özellikli (sakız) yiyecekler bu protez için uygun değildir. Bu yapay dişlerin temizliği oldukça önemlidir. Günlük çıkarılıp yıkanması şarttır.

  Hassas Tutucu
  Bu kaplama türünün en büyük rahatlığı çengellerinin olmamasıdır. Geçmişte sadece arka dişlere tutunarak destek sağlanırken şimdi buna gerek kalmadan ön dişlere bile uygulanıyor. Hassas tutucu protezler, kısmi diş kayıpları olan hastalarda uygulanır. Diğer kaplamalar gibi bunda da günlük çıkarma ve temizleme söz konusudur.

  implant Üstlü Hareketli Protezler
  Bu protez de yine tüm diş kayıpları yaşayan hastalara uygulanır. Farkı ise; Çene kemiğine yerleştirilen implant ( titanyumdan yapılma vida) sayesinde yapay diş oluşturulur. Gereksinime göre 4 kadar implant yerleştirilebilir. Kemiğe oturtulan yapay diş, protez tutuculuğu görevini üstlenir. Sağlam ve daha hoş bir görünüm elde edilir.

  Bölümlü (Kancalı) Protezler
  Dişlerin büyük bir bölümü kaybedildiği durumlarda doğal dişlere kroşe denen kancalar vasıtası ile tutturulması işlemidir.

  Kaplama Yapım Aşamaları
  1 - Ölçü
  İlk seansta diş eti kontrol edilerek ölçü kaşığı aracılığı ile ölçüm işlemi gerçekleştirilir.
  2 - Model Hazırlama
  Alınan ölçüler hazırlanma aşamasına geçilir. Çene yapınız da göz önünde tutularak diş üç boyutlu kalıba şekil verilir.
  3 - Gülüş Hattı, Yükseklik ve Çizgi Belirleme
  Dişlerin gülümseme hattını, yüksekliği çene yapısına göre ayarlanır ve şekli netleşir.
  4 - Diş Provası
  Dişe son hali verilerek hastanın üzerinde provası yapılır. Görüntüsü, yüksekliği, eksikleri fazlalıkları dişe oturması gibi her yönden incelenir. Sıkıntılar var ise giderilir ve son şekli verilir.

 • İnvisalign

  İnvisalign Nedir?
  Bu uygulama daha çok ortodontik uygulamada çığır açmıştır. Telsiz diş düzeltme uygulaması olarak da bilinir. Dişlere yerleştirilen şeffaf plaklar aracılığı ile bu işlem uygulanmaya alınır.

  İnvisalign Uygulaması
  Bu işlemi uygulayan hekimin, invisalign uygulama sertifikasına sahip olması gerekir. Özel bir hazırlık gerektiren bu uygulama için son teknolojiden bolca faydalanılır. İlk muayenede dişlerdeki hasar tespit edilir. Dolgu, kaplama, implant gibi tedavilere gerek olup olmadığı saptanır. Ardından bu işlemler gerekli ise yapılır ve sonra invisalign uygulaması için ölçü alınır. Dijital destekli 3 boyutlu ortamda dişlerin planlaması yapılır. Ardından plakların hazırlanmasına geçilir. Plak, ince ve şeffaf bir yapıdır. Her diş için ayrı ölçülerde hazırlanır. Hareket mesafesi 0.05 mm olarak tasarlatılır. Ayrıca kısa aralıklarla bu plaklar değiştirilir. Yaklaşık kullanım süresi, 13 ile 15 gün arasında değişir. Plaklar tamamlandıktan sonra hastanın dişlerine yerleştirilir. Oldukça rahat ve basit bir yöntemdir.

  Kullanımı
  İnvisalign, kullanımı oldukça basittir. CAD-CAM yöntemi ile hazırlanmış olan yapılar, dişlere kolaylıkla takılabilir. Diş yapınızın birebir şekline göre olduğundan dişe kolayca yerleştirilir. Ardından hekiminizin tarifi doğrultusunda 15 güne kadar kullanılacaktır. 15 gün sonunda plaklar değiştirilecektir

  Ağrı Yapar mı?
  Şeffaf yapılı invisalign, dişe takıldığında ağrı sızıya neden olmaz. Birkaç gün diş üzerinde baskı oluşturabilir. Bunun sebebi ise dişlerin düzelmesi nedeni ile 0.5 mm kadar düzeltme yapılması beklendiği içindir. Bu baskı hissi en fazla üç gün hissedilebilir.

  Her Yaşa Uygun Mu?
  Diş ve diş etlerine zarar vermeyen bir uygulamadır. Bu yüzden hemen herkese uygulanabilir. Ancak küçük çocuklarda, süt dişini çıkarmış olması gerekir. Süt dişlere uygulanamayacağı için o dönemi geçmiş olması şarttır. Bir istisna da ciddi sorun teşkil eden diş yapıları içindir. Dişte bulunan aşırı çapraşık dişlere bu uygulama pek önerilmez.

  Ne Kadar Süre Kullanılır?
  Bu uygulamanın süresi kişiden kişiye değişebilir. Dişlerin durumu, yası, bakımı gibi unsurlar süreyi uzatır ya da kısaltır. Ortalama süresi 9 ile 15 ay arasındadır. Bu süre içerisinde 15 gün arayla değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

  Dişlere Kaç Plak Takılır?
  Dişlere tam plak uygulaması yapılmak zorunda değil. Her 15 günde bir ölçüsü değiştirilen plaklar ile değiştirilmesi gerekiyor. 15 gün boyunca 0,25 ile 0,5 mm kadar düzeltme mesafesi olarak düşünülür. Bu nedenle yeni invisalign,, bu orana göre hazırlanmış olur.

  İnvisalign ile Diş Teli Arasındaki Farklar
  Diş telleri, estetik olarak görünümü olumsuz etkiler. Ancak invisalign uygulama ile bu görüntü oluşmaz. Dişte metal olmadığı için yara, kaşınma, alerji gibi sorunlar yaşanmaz. Diş teli tedavisine göre daha basit ve ağrısız bir yöntemdir. Diş teli, konuşmada zorluk yaşayabilir, bazı kelimeleri telaffuzu zorlaştırabilir. Fakat invisalign uygulamada bu durumlar yaşanmaz. Temizlik açısından diş teli oldukça uğraştırıcıdır. Aralıkları, boşlukları, diş arkasını iyice temizlemek gerekir. Tel olduğu için, bu işlem hayli zaman alır. Ancak invisalign, takıp çıkarması oldukça kolay bir malzemedir. Hatta yemek yerken çıkarıp sonra tekrar takabilirsiniz. Özel günlerinizde, diş teli ile görünmek oldukça rahatsız edici olabilir. Çıkarıp geri takmak gibi bir durumda olmadığından bu görünümü saklayamazsınız. Ancak invisalign, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Diş teli tedavisi süresi ile invisalign tedavi süresi arasındaki fark da yabana atılır bir durum değil. Benzer sorun yaşayan hastalar için iki ayrı yöntem kullanıldığında diş teli tedavi süreci biraz daha uzun olmaktadır. Bu da hasta için olumsuz bir durumdur. Invisalign- Telsiz tedavinın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken estetik görünüm sunmasıdır. Kısaca Invisalign- şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastaların kozmetik hassasiyetleri de göz önünde tutularak, braket kullanmadan istedikleri gülümsemeye kavuşmaları için geliştirilmiş bir tekniktir. Bu teknik sadece belirli vakalarda diş teline alternatif olabilir.

 • Lingual Tedavi

  Lingual Tedavi Nedir?
  Görünmez Diş Arkası Braketler yani Lingual ortodonti tedavisi, dişlerdeki çapraşıklarının düzeltilmesinde, dişlerin iç kısmına, yani dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı yöntemdir. Gelişen teknolojiden faydalanmak isteyenler lingual tedaviyi değerlendirebilirler. Dış görünümüne önem veren ve ileri yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için lingual diş telleri en doğru seçim olacaktır.

 • Metal Diş Telleri

  Metal Diş Telleri Nedir?
  Diş teli kullanımı, yalnızca diş çarpıklığı olan kişilerde değil, çene yapısı bozukluğu, çiğneme sorunu, ağız yapısı görünümü, diş ayrıklığı gibi nedenler ile yapılabilir. Metal diş teli, ortodonti tedavi için oldukça önemli bir uygulamadır.

  Ne İçin Kullanılır?
  Çene eğrilikleri ve kayması sonucu biçimsiz durumlarda uygulanır.
  Dişler arası olması gerekenden fazla aralık olması durumunda uygulanır.
  Diş yapısında meydana gelen çapraşıklık sorunlarında uygulanır.
  Dişin olmaması gereken yerde çıkması sonucu uygulanabilir.
  Dişlerin dışa doğru fazla çıkıntılı olması durumunda yapılabilir.
  Çene ile üst dişler arasında uyumsuzluk olması durumunda uygulanır.
  Gülümseme fobisi olan kişilerde uygulanır.

  Uygulama Aşaması
  Metal diş teli için ilk adım, dişte yapılacak işlemlerin belirlenmesidir. Ardından hekim, çekilmesi gereken dişleri çeker yahut çürük dişlere müdahale eder. Bu işlemlerden sonra sıra ölçü almaya gelir. Ölçü alımında dijital aletler yardımı ile 3D yöntemi kullanılır. Bu yöntem ölçüyü en az fark ile alınmasını sağlar. Daha sonra dişlerin yüzeyi törpülenir. Bu işlemin amacı braketlerin yapıştırılmasını kolaylaştırmak içindir. Ardından dişlere braket yerleştirimi başlar. Daha sonra ark telleri ile işlem sabitlenmiş olur. Metal diş yapısı gereği sağlam olduğu için dişlerin şeklini alması zaman alabilir.

  Kullanımı
  Diş teli uygulaması, etkili bir tedavi yöntemidir. Takıldığı ilk günler alışmakta zorlansa da kısa sürede diş ile uyum içerisine girer. Braketler, yemek yemenizi, konuşmanızı, gülüşünüzü etkilemez.

  Metal Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?
  Metal diş teli kullanım açısından oldukça sağlamdır. Ancak temizliği için özenli olmanız gereken bir tedavi sürecidir. Braketlerin etrafında yemek kalıntıları olması muhtemel bir durumdur. Ayrıca diş arkları da yemek artıklarının birikmesi için uygun yerlerden biridir. Özel diş fırçası yardımı ile dişin arka tarafları, braketler özenle temizlenmelidir.

  Metal Diş Teli Dişe Zarar Verir Mi?
  Diş teli kullanımı özen gerektiren bir tedavi yöntemidir. Diş temizliği konusunda dikkat edilmediği takdirde; Dişlerin renginde bozulmalar olabilir. Yemek artıkları kalıntıları nedeni ile çürüme tehlikesi meydana gelebilir. Bu konulara dikkat edildiği takdirde metal diş teli dişlerinize asla zarar vermez.

  Metal Diş Teli Takılmadan Diş Çekilir Mi?
  Diş teli takılmasının nedenlerinden bir tanesi de çene ile diş uyumu sorunudur. Bazı kişilerde çene yapısı küçük olabilir. Buna istinaden diş yapısı ve sayısı, çene yapısına sığmaz ve dişler arası baskı meydana gelir. Bu sorun tespit edildiği takdirde hekim tarafından diş çekimi yapılabilir. Böylece diş sayısı azalmış olur. Çene kemiği sıkışmaktan kurtulur.

 • Porselen Diş Teli

  Porselen Diş Teli Nedir?
  Diş teli uygulaması uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak her geçen gün bu yönteme estetiklik kazandırmak, kullanımı kolaylaştırmak ve hasta için daha konforlu olmasını sağlamak için çeşitli yenilikler getiriliyor. Porselen diş teli de bunlardan bir tanesidir. Tıpkı metal diş teli gibi yatay şekilde dişe takılan tel bulunur. Ancak diş üzerine takılan braketler şeffaf ve kare biçimindedir. Metal braket yerine şeffaf ve daha estetik görünen porselen ile kaplanır.

  Kimlere Uygulanır
  Çapraşık diş dizimi olan hastalar için uygulanır.
  Parmak emme, solunum sorunu yaşayan hastalar için uygulanır.
  Süt dişini tamamen dökmüş ancak yanlış konumlanmış dişlerin düzeltilmesi için uygulanır.
  Ön dişlerin fazla dışa çıkıntı yapması sonucu kötü görünen dişler için uygulanır.
  Ağız kapatma sorunu yaşayanlar için uygulanır.
  Diş eksikliği olan kişilerde uygulanır.
  Diş aralıkları geniş olan hastalarda uygulanır.
  Gülümseme sorunu yaşayan, rahatsız olan kişilere uygulanır.
  Çiğneme ve konuşma sıkıntısı yaşayan hastalarda uygulanır.
  Alt diş ile üst dişler arasında uyumsuzluk yaşayan hastalarda uygulanır.

Genel Tedaviler

 • Diş Eti Hastalıkları

  Diş Eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?
  Aralıklarla meydana gelen diş iltihapları,
  Diş eti kızarıklığı, şişliği,
  Fırçalama esnasında sürekli kanama olması,
  Durmayan akıntılı iltihaplar,
  Diş etinin giderek çekilmesi ve dişler arasında oluşan boşluklar,
  İşlem görmüş dişlerde meydana gelen diş eti morlukları.
  Bunlar dışında farkında olunamayacak şekilde içte meydana gelen rahatsızlıklar olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü çok önemlidir.

  Tedavisi Nasıl Yapılır?
  1 - İlk olarak diş eti kontrolleri yapılır ve gerekli görüldüğünde diş filmi çekilir.
  2 - Ardından diş taşları ve plakları temizlenir.
  3 - Diş eti iltihabının ilerlemesine göre cep denilen yerler temizlenir.
  4 - Basit rahatsızlıklarda antibiyotik tedavi işe yarayabilir.
  5 - İleri seviye diş eti sorunlarında cerrahi müdahaleye başvurulur.
  6 - Diş eti cepleri derinlemesine tedavi gerektirdiği durumlar söz konusudur. Bu işleme “küretaj” denir.
  7 - Periodontal işlem gerekli olduğunda yapılan kesim ve çekim işlemleri yapılır.
  8 - Bazı durumlarda diş eti fazlalıklarının alınması gerekir. Bu işlemi uzman diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

  İlaç Kullanımına Bağlı Diş Eti Sorunları
  Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar diş etine zararlı etki etmektedir. Özellikle de epilepsi rahatsızlıklarında kullanılan güçlü etkiye sahip ilaçlar diş etinde ve diş çevresinde tahribata yol açar. Bunun dışında doku-organ nakli olan hastaların kullanması gereken hapların, ön diş eti yüzeyinde büyüme yaptığı görülmektedir. Yüksek tansiyon, kalp gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar da yine diş eti rengini değiştirip büyümesine neden olmaktadır.

  Sigara Kullanımı Sonucu Diş Eti Sorunları
  Sigara kullanımı bazı diş eti tedavilerinde doku kaybı oluşturduğu görülmektedir. Diş eti yüzeyinde bulunan damarları tahrip etmesi, dokuya zarar vermesi, tedaviyi olumsuz etkilemesi söz konudur.

  Diş Eti Hastalıkları Genetik Olur Mu?
  Çekirdek aile içerisinde diş eti sorunu yaşayanların büyük kısmında çocuklarında da görülebilmektedir. Bu her zaman geçerli olmayabilir. Ancak hekime başvurduğunuzda böyle bir durum varsa belirtmenizde fayda var.

  Periodontal Operasyon
  Çene kemiği erimesi,
  Büyümüş diş eti sorunu,
  İltihaplı diş eti,
  Diş ve diş eti çekilmesi yer almaktadır.
  Periodontal operasyonda lokal anestezi uygulanır. Hasta koltukta acı hissetmez.

  Tedavi Sonucu
  Her tedavi kişiye özgü olduğundan operasyon kadar hasta da önemlidir. Genel olarak tedavi sonrası;
  Dişler temizlenmiş,
  Diş etleri normal rengini almış,
  Kanama, iltihaplanma sorunu ortadan kalkmış olur.

  Diş Etinde Gingivitis Rahatsızlığı
  Diş fırçalama sırasında kanama meydana gelir.
  Diş eti renginde bozulma ve şişlik olur.
  Ağrı olmaz.
  Müdahale edilmezse bir sonraki evreye geçmiş olur.

  Diş Eti Flep Cerrahisi
  Diş etinin alt kısmında sorunlarında bazen ciddi müdahale gerekir. Diş etleri ile dişler ayrılarak işlem gerçekleşir. Bu sayede diş altındaki kemik ve diş eti net biçimde görünür. Lokal anestezi gerektiren bir işlemdir.

  Diş Etinde Periodontilis
  Gingivitis sorunu eğer tedavi edilmezse bir sonraki aşama budur. İltihap tedavi edilmediği için diş kemiğine geçer. Diş ile diş eti arasında cep boşluğu oluşur. Son olarak da periodontal cep varlığı oluştuğu takdirde sorunun ilerlemesi daha kolay hale gelir.

 • Kanal Tedavisi

  Kanal Tedavisi Nedir?
  Kanal tedavisi, diş köklerinde bulunan damarların; enfeksiyon kapması, hastalanması, yanlış tedavi uygulanması sonucunda temizlenmesi ve içinin doldurulması işlemidir. Kökte bulunan sinir hücreleri hasar gördüğünde bazen dayanılmaz ağrılara neden olur.

  Kimlere Uygulanır?
  Eskimiş kaplama altlarında meydana gelen sorunlarda,
  Çürük dişlerin kurtarılması zorlaştığı durumlarda,
  Yanlış diş eti tedavilerinde,
  Pulpaların hasar görmesi sonucunda,
  Darbe sonucu kırılan dişlerin kökte tahribata neden olması,
  Diş kökü enfeksiyonlarında,
  Çiğneme alışkanlığının hatalı olması nedeniyle oluşan sorunlarda,
  20’lik diş alımı sırasında komşu dişlere verilen zarar sonucunda,
  Lenf bezlerinde görülen şişliklerde,
  Uzun süre geçmeyen diş ağrılarında.

  Kanal Tedavisi Aşamaları
  Diş kökü ve sinir uçları ile ilgili işlem olmasından dolayı 1-2 saat sürebilen bir işlemdir. Muayene sonucu kanal tedavisi işlemine karar veren hekim; işlem yapılacak diş çevresi iğne ile uyuşturulur. Ardından diş çevresi iyice dezenfekte edilir. Bu işlemden sonra ince, toplu iğneye benzer cisimler ile diş köküne girilme işlemi başlar. Arkasından kök kanalının uzunluğu yani çalışma alanı tespit edilir. Bundan sonraki süreçte kök kanalı boşluğuna yoğunlaşılır. Kanal boşluğu düzeltilerek içerisi temizlenir. Temizlenmesi sırasında dikkat edilmelidir. En ufak bakteri kalması durumunda ileriki süreçte daha büyük sorunlara neden olabilir. Temizlik aşamasının ardından kök kanalları doldurulur. İşlem bittikten sonra kaplama ya da doldurma işlemi uygulanır.

  Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?
  Kanal tedavisine başlamadan önce yapılan uyuşturma işlemi en az 2-3 saat geçmez. Bu nedenle hekimler his kaybı düzelene kadar yeme-içmeyi yasaklar. İşlem sonrası hafif çapta sızılar, basit sancı olabilir. Ancak korkulacak bir ağrı değil ve herkeste görülmez.

  Kanal Dolgusu ile Salt Dolgu Aynı Mı?
  Kanal dolgusu, kökteki kanalların temizlenmesi ile dolum işlemi yapılmasıdır. Dolgu ise, hasarlı dişin içinin temizlenip etken madde ile doldurulması işlemidir. İkisi de birbirinden farklıdır.

  Kanal Tedavisinden Sonra Kaplama Uygulanır Mı?
  Kanal tedavisi yapılan dişte madde kaybı fazla ise kaplama yapılması daha güvenlidir.Madde kaybı çok fazla değilse dolguyla bitirilrbilir.

İmplant

 • Bir Günde İmplant

  Dijital Teknoloji İle Bir Günde İmplant
  İmplant uygulanacak bireyin ağzı 3 boyutlu olarak taranarak, bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar modeli üstünde ideal bir şekilde implant yerleştirilir. Hastaya özel estetik diş operasyon öncesinde bilgisayar destekli tasarlanmaktadır. Bu sayede cerrahi öncesi hazır edilen diş operasyon ile takılabilmektedir. Bir günde implant uygulaması kullandığımız 3D tomografi cihazı sayesinde size rahatsızlık vermeden ve en doğru ölçümlerle yapılır. Hemen hemen her hastada uygulanabilir.

 • İmplant Destekli Protez

  İmplant Destekli Protez Nedir?
  İmplant uygulaması, diş eksikliği olan ya da tamamen diş eksikliği olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Yeterli diş kemiği yapısı olan hastalarda bu işlem rahatlıkla uygulanabilir. İmplant üzerine yapılacak kaplama hastanın isteği doğrultusunda çeşitli materyallerden yapılabilir.

  Uygulanması
  Bu işleme başlamadan önce hastada kaç diş kaybı olduğu tespit edilir. Ardından çene yapısı ve çene kemiği yüksekliği uygunluğu baz alınır. Tek bir dişe uygulanabileceği gibi tam diş kaybı olan hastalar da bu uygulamadan faydalanabilir. İmplant için gerekli koşullar oluştuğu takdirde uygulamaya geçilebilir. Hasta implant üstü protez için hareketli ya da sabit implant yöntemlerinde bir tanesini seçer.
  Hareketli diş protezleri: Hareketli diş protezi, diş durumuna ve malzemeye göre;
  I - Klasik Parsiyel Protezler: Halk dilinde çengelli protez olarak da bilinir. Hastanın ağzında kalan dişlerle kroşe (çengel) tutturulması ile yapılan bir işlemdir. Takıp çıkartma işlemi oldukça kolaydır.
  II - Hassas Bağlantılı Protezler: Bu işlemde, hastanın doğal dişlerine tutucu işlem yapılır. Klasik parsiyel protez gibi kroşe (çengel) yoktur.
  III - Tam Protezler: Genel kullanılan adı takma diştir. Bu yöntem tam diş eksikliğinde kullanılan bir yöntemdir. Hastanın dişleri basit şekilde takıp çıkarılır. Diş kemiği yüksekliğine ve hacmine göre zaman zaman düzeltme gerektirebilir.
  IV - İmmediat Protezler: Cerrahi işlem gerektiren dişlerde uygulanır. Hastanın tüm dişleri kaybedilmişse yahut çekilmek zorunda ise bu işlemler yapılır ve ardından müdahale edilir. İmplant yapılacak dişlerde, geçici protez olarak kullanılır.
  V - Diş Üstü Protezler: Çekilmesi düşünülen doğal dişlere tutucu görevi üstlenen, tutucuların dişin içinde olduğu hareketli protez çeşididir.
  VI - İmplant destekli sabit protezler: Bu uygulama, diş kemiğine yerleştirilen implantların üzerine sabitlenerek gerçekleştirilir. Hareketli protezler gibi takıp çıkarma işlemi sıkıntılı değildir. Zirkonyum kaplama, porselen kaplama gibi metaller kullanılarak diş yüzeyi yapılır.


  Kullanımı
  Hareketli diş protezleri kullanmak biraz zaman alabilir. Ancak sabırlı olduğunuz ve kararlı olduğunuz takdirde rahatlığına varacaksınız. Takıp çıkarılabilen protezler ilk bir ay dişe adaptasyon süreci olarak görülür. Bu süre içerisinde kararlı olup kullanmaya devam etmelisiniz. Yeni dişlerinize alışma sürecinde bazı kelimeleri söylemekte zorlanabilirsiniz. Bu korkulacak bir durum değil. Dişiniz ile yanak, dil, dudak uyumunun sağlanamamasında kaynaklanabilir. Alışma sürecinde protezini temizledikten sonra geri takmanız önerilir. Diş etinin yeni proteze oturması, alışması sürecinde sık sık çıkarmanız tavsiye edilmez. Ancak sonraki süreçlerde yatarken dişleri çıkarmanız diş etinin dinlenmesi açısından iyi olacaktır.

  Hareketli Dişe Yapıştırıcı Kullanılır Mı?
  Özellikle proteze alışma evresinde yapıştırıcı kullanımı önerilir.Günde bir iki defa kullanılması uygundur.

  İmplant Destekli Protezin Avantajlar
  Her şeyden önce kayıp dişler insan psikolojisini ve sağlıklı beslenmesini önler. Oluşan boşluklar, doğala en yakın ve kullanışlı malzemelerle doldurulmalıdır. İmplant destekli protezler de bu uygulamalardan bir tanesidir. Birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları:
  Diş kemiğinin erimesini önler.
  Estetik görünüme kavuşturulur.
  İmplant destek alınarak yapıldığı için çiğneme gücü daha kuvvetli olur.
  Temizlemesi oldukça basittir.
  Dişlerde oluşan çarpıklığı düzeltilebilir.
  Diş renginin ve diş üzerinde oluşan lekelerin önüne geçer.
  Geleneksel protez işlemlerine oranla daha küçük boyutlarda hazırlanır. Bu da ağızla uyumunu kolaylaştırır.


 • İmplant Destekli Köprü

  İmplant Destekli Köprü Nedir?
  Bir ya da birden fazla diş kayıplarında implant köprü oldukça rahat ve sağlıklı bir uygulamadır. Birden fazla diş kayıplarında protez kullanımını her hasta kullanamamaktadır. Özellikle de hareketli protezler hem görsel hem kullanım açısından her yaş grubu için önerilmez. Ancak implant uygulaması estetik arayan hastalarda çok başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Çene kemiğine yerleştirilen metal vidalar sayesinde diş kökü görevi görüyor. Böylece üst diş ile çene kökü arasında bağlantı oluşturuluyor. Ardından diş görünümünde olan aparat implant üzerine yerleştiriliyor. Son olarak da porselen diş takılıyor. Bu işlem birden fazla diş kayıplarında da uygulanıyor.

  Her Dişe Bir İmplant Mı Gerekiyor?
  Birden fazla boşluk olan dişlerde, implant destekli köprü uygulanır. Geleneksel diş köprülerinde yan dişler kesilip destek sağlanır. Ancak bu uygulamada üç, dört diş kaybı yan yana olsa dahi, iki adet implant ile köprü yapılması mümkündür. Boş alanların iki ucuna birer adet implant yerleştirilir. İki diş implant olan tarafta kalır. Orta alanda bulunan diş ise implantlar sayesinde tutunur ve yerleştirme işlemi yapılır.

  Yapım Sürersi
  İmplant yapım aşaması geçildikten sonra çene yapısı ve dişlerin ölçüsü alınır. Dijital ortamda diş son şeklini alır. Ardından laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu süre bir ile iki hafta kadar sürer. Bu süre zarfında ortalama üç seans hekime gidilir. Eksikler ve genel muayene yapılır. En geç iki hafta içerisinde implant destekli köprü işleminiz yapılmış olur.

  İmplant Destekli Köprü Avantajları
  Köprü uygulanırken sağlıklı dişlere zarar vermemesidir. İmplantlar aracılığı ile köprü sabitlenir ve yandaki dişler zarar görmez. Diğer bir güzel tarafı da doğal diş gibi sabit olmasıdır. Çene köküne yapılan işlem ile doğal diş rahatlığı sağlanıyor. Üzerine bir de estetik görünüm düşünüldüğü için, diğer köprü çeşitlerine fark attığını söylemek mümkündür. Bazı uygulamalarda köprü işlemi, hoş görüntü oluşturmaya biliyor. Özellikle de daha küçük yaşlarda olan hastalar için bu istenmeyen bir durum. İmplant destekli köprü ile doğal ve belli olmayan bir işlem uygulanmış oluyor. Ayrıca implant, içeriğindeki malzemeden dolayı uzun ömürlü bir maddedir. Bu da avantajlı olmasını sağlıyor.

  Bakımı
  Yapay bir uygulama olduğu için biraz daha özen isteyen temizlik gerektiriyor. Doğal dişlere nazaran yıpranması, etkilenme oranı, içeriğindeki maddeler temizlikle doğru orantılıdır. Uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız; Günde iki kez diş fırçalamayı, diş ipi kullanımını ihmal etmeyiniz.

 • All On Four İmplant

  All On Four İmplant Tekniği Nedir?
  Dört implant tekniği de denir. İmplant işlemi, diş kemiği açılarak içerisine yerleştirilen vida şeklindeki metalin yerleştirilip üzerine kaplama yapılması işlemidir. All on four implant, doğal dişi bulunmayan, tam dişsiz hastalara uygulanabilir bir işlemdir. Belirlenen bölgelere toplamda dört adet implant yerleştirilmesi ile uygulama yapılır. Cerrahi ve diş protezi işlemi olmak üzere iki aşamada gerçekleşir.Cerrahi işlemden bir gün sonra geçici dişlerin yapılması en büyük avantajıdır

  All On Four İmplant İle Geleneksel Yöntem Karışılaştırması
  Geleneksel implantta 4 ile 8 arası implant uygulanırken;
  All on 4 implant tekniğinde bu sayı sadece 4’tür.

  Geleneksel implant daha maliyetli iken;
  All on 4 implant, az kullanıldığı için daha uygundur.

  Genelde kemik grefti uygulanırken;
  All on 4 implant için bu gerekli değildir.

  Geleneksel implant süresi 6 ile 10 ay kadar beklenilmektedir.
  All on 4 implant, 3 ay kadardır.

  Geleneksel implant için ciddi cerrahi müdahale gerekirken;
  All on 4 implant için daha az işlem yapılır. Bu da maliyetten tasarruf demektir.

  Geleneksel implant yapımında geçici protezler kullanılmazken;
  All on 4 implantta ertesi gün geçici protez yapılır.

  Kimlere Uygulanır?
  Yeterli kemik hacmine sahip, tehlike arz eden rahatsızlığı olmayan, tam dişsiz (hiç dişi olmayan), ya da kısmi diş kaybı olan, dişlerini kaybetme tehlikesi bulunan herkes yaptırabilir. Burada tehlikeli rahatsızlık ibaresini, diş çekimi yaptıramayacak kadar ciddi hastalıkları olan hastalar kast edilmiştir.

  All On Four İmplant Yapımından Sonra Ağrı Olur Mu?
  İşlem sırasında kesinlikle ağrı hissedilmez. Ancak uyuşma sonrası dişe uygulanan işlemlerin yerlerinde hafif ağrılar ve şişkinlik olabilir. Ancak bu dayanılmaz bir ağrı değildir. Önlem amaçlı hekiminiz uygun, ağrıyı kesen ilaçlar yazar. Bu ilaçları düzenli kullandığınız takdirde sorun yaşamazsınız. Bazı hastalarda hiç ağrı ve şişlik hissedilmez. Bu biraz da kişi bünyesine bağlıdır.

Çocuk Diş Hekimliği

 • Koruyucu Fissür

  Koruyucu Fissür Örtücü Nedir?
  Çocukların ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Belirli yaş dönemlerinde çocuklarda meydana gelen çürük dişlerin önlenmesi için yapılır. Fissür, azı ve arka öğütücü dişlerde bulunan girintili, yarık şeklindeki oyuklara verilen isimdir. Arka dişler geniş ve büyüktür. Çiğneme görevindeki bu dişlerin yapısı, düz ve kaygan değildir. Girinti çıkıntı oluşumu bulunan oyuklarda genellikle çürükler baş gösterir. İlk olarak o bölge hasar görür.

  Koruycu Fissür Örtücü Neden Yapılır?
  Bu uygulama, çocukların dişlerini korumak amacı ile yapılır. Azı ve arka dişler yemek öğütücü görevinde olduğundan, dişlerin oyuk yerlerinde kalıntılar mevcuttur. Zaman içerisinde bu yemek artıkları dişe zarar verir. İyi bir bakım yapılmazsa çürüğe neden olur.

  Herkes Yaptırabilir mi?
  Koruyucu fissür, her yaşa uygulanan bir yöntem değildir. Süt dişlerine yapılabilir. Özellikle de 6 yaş grubunda arka dişlerin çıkmaya başlaması ile bu uygulama yapılır. Bunun dışında 10 yaşına kadar olan çocuklara da uygulanabilir. Ancak 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanması önerilmez.

  Herkes Yaptırabilir mi?
  Diş yüzeyi dezenfekte edilir.
  Özel fırça ile temizlenerek kalıntı olmaması sağlanır.
  Ardından özel solüsyon ile fissür uygulamasına zemin hazırlanmış olur.
  Son olarak yarıklardan fissür akıtılır.
  Sıvı ve akışkan bir madde olduğu için oyuklara akarak yerini bulur.
  Ardından sıvının donması için özel bir alet ile yaklaşık 2 dakika kadar ışık işlemi uygulanır.
  Fissür koruyucu, çok fazla uygulanmadığı için kesme, düzeltme gibi işlemlere gerek duyulmaz. O nedenle sadece ışık ile dondurma işlemi yapılır.
  Böylece dişin yüzeyinde daha az girinti çıkıntı oluşmuş olur.

  Yer Tutucu Nedir?
  Yer tutucu, çocuklarda kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli nedenlerle süt dişi kaybı meydana gelir. Yeri boş kalan diş zemini çevresine tutucu adı verilen nesne yerleştirilir. Böylece yandaki dişlerin boşluğa kayması engellenmiş olur.

  Yer Tutucu Çeşitleri
  1 - Sabit Yer Tutucu Apareyleri
  Sabit yer tutucular, hareket etmeyen, yapıştırıcı ile monte edilen metal tutucudur. Sadece hekim tarafından takılıp çıkarılabilir. 1 - Haraketli Yer Tutucu Apareyleri
  Hareketli yer tutucular, sabit tutucular gibi hekim tarafından takılmasına ve çıkarılmasına gerek kalmadan kullanılır. Temizliği ve bakımı da daha rahat yapılabilir. Hareketli yer tutucular, istenilen zamanda takılır ve çıkarılabilir. Kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları: Yer tutucular zaman zaman çıkarılıp ağız dinlendirilebilir. Apareyler çıkarıldığında suda bekletilmesi gerekir. Metal oluşumundan dolayı uzun süre kuru ve gergin olmaması durumunda ağız yapısına yerleşmeyebilir. Gece yatmadan önce hareketli yer tutucu apareyi su dolu bardağın içerisine koyabilirsiniz. Temizliği de yine aynı şekilde çıkarıp hassas bir şekilde çevresini içini temizleyip geri takabilirsiniz. Hareketli yer tutucu aparey için önemli bir nokta da; Metalin kesinlikle eğilip bükülmesine izin verilmemelidir. Dişe dar gelebilir yahut bir yeri canınızı acıtabilir. Bu durumda hemen hekime başvurmalısınız. Kendi başınıza düzeltmeye kalkmayın. Kırılabilir, onarımı imkânsız şekil bozukluğu olabilir. Böylece yenisini yaptırmak zorunda kalırsınız.

  Yer Tutucu Apareyler Ne Kadar Süre Kullanılır?
  Erken kayıp süt dişleri için daha uzun zaman kullanılabilir. Daimî dişler yerine çıkana kadar yer tutucu aparey kullanılmalıdır. Erken kayıplarda yaş ilerlediği için çene yapısı büyür ve gelişir. Dolayısıyla yer tutucu dişe küçük gelebilir, mesafesi kısalabilir, genişleme veya daralma yaşanabilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Yer tutucular, el ya da dil ile ittirilip yerinden oynatılmamalıdır.
  Takılan dişlere zarar vermemesi için diş çevresi iyice dezenfekte edilmelidir.
  Sabit yer tutucular hekim kontrolünde çıkarılır. Ancak hareketli yer tutucuları yemek yerken çıkarmanız yeterlidir.
  Kırılma, gerilme gibi durumlarda beklemeden değiştirilmelidir.
  Düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır.
  6 ayda bir diş kontrolü yapılmalıdır.

  Faydaları
  Yer tutucu aparey kullanımı çocukların diş gelişimi ve sağlıklı çiğneme fonksiyonlarını yerine getirmesi için önemlidir. Erken kaybedilen süt dişleri, yerinde boşluk bırakır. Bu boşluk alan korunmazsa yan dişler boşluğa kayar. Böylece çıkacak sabit dişin alanı daralır. Çıkması gereken yerden farklı bir alana kayar. Bu da çapraşık diş diziminim oluşumuna neden olur. Yer tutucu aparey bu oluşumu engeller.

 • Süt Dişi Dolgusu

  Süt Dişi Dolgusu Nedir?
  Çocuklarda diş sorunu hem ruhsal hem bedensel sorunlara neden olur. Küçük yaşta dişte meydana gelen apse, çürük, kırık gibi sorunlar, çocuğun diş fobisi yaşamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra diş ağrısı çekmesi de olumsuz diğer bir yöndür.

  Süt Dişine Neden Dolgu Yapılır?
  Genel bir yargı olarak, geçici dişe müdahale edilmesine gerek olmadığı söylenir. Ancak bu düşünce oldukça yanlış ve çocuk açısından zararlı bir yargıdır. Süt dişler dökülmeye başlarken ardından sabit dişler yerlerini bularak çıkar. Ancak süt dişi çürür ve yerini erken terk ederse ardından gelen sabit diş çıkana kadar boşluk oluşur. Böylece sabit diş çıkacağı yeri kaybetmiş olur. Neticesinde ise yanlış yerde konumlanmış diş dizimi meydana gelir. Bu sorunla karşılaşılmaması için çocuklarda süt dişe dolgu uygulanır.

  Süt Dişin Çürüme Nedenleri
  Emzik kullanan çocuklarda; emziğe şeker, reçel gibi tatlı besinler verilmesi,
  Düzenli diş temizliği yapılmaması,
  Çikolata, şeker gibi gıdaları çok tüketmeleri,
  Asitli içeceklerin, şekerli içeceklerin çok tüketilmesi,
  Ek gıdalarda bulunan zararlı şeker oranı,

  Hangi durumlarda süt dişe dolgu yapılır?
  Çocuğunuzun dişleri ile ilgili sorunu olup olmadığını gözlemek önemlidir. Çocuk diş ağrısını anlatmakta zorlanabilir. Çocuğunuzun; Yemek yerken gıdaları düzgün çiğneyip çiğnemediğine bakılmalı. Ağız kokusu da yine diş hastalığına işaret olabilir. Özellikle de çürük olan dişler koku yapar. Çocuğunuzun nefesini ara sıra koklayın. Diş renginde değişiklik olduğu takdirde hekime gösterin. Gülmesi, konuşması normal dışı ise dişten kaynaklanabilir. Eli sürekli yanağına gidiyor ve ağrı olduğunu söylüyorsa. Bu gibi durumlarda diş hekimine başvurmanızda fayda var.

  Çürümüş süt dişine dolgu yapılmazsa ne olur?
  süt dişi, geçici diyerek hafife alındığı takdirde; Daimî dişlere zarar verebilir. Çürük artarak genişler ve dişin sinir uçlarına kadar ilerleyebilir. Bu da şiddetli ağrılara neden olur. İltihap, apseli ağrıya neden olur. Daimî dişin sağlıklı çıkmasını engeller. İleriki yaşlarda daha fazla sorunla karşılaşılır. Romatizma, kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

  Erken süt dişi kaybı sonucu ortodontik problemler nelerdir?
  Diksiyon bozukluğuna,
  Çiğneme güçlüğü nedeni ile sağlıklı beslenememeye,
  Kaybedilen süt dişinin boş kalan yeri, müdahale edilmezse daha da genişler.çıkacak daimi dişe yer bırakmaz.
  Çene ile diş yapısı bozukluğu sonucu yüz hatlarının şekilsizliğine,
  Dişlerde kapanış bozukluğuna,
  Daimî dişlerin gömülü kalmasına,
  Çapraşık diş dizimine,

 • Süt Dişi Amputasyon

  Süt Dişi Amputasyonu Nedir?
  Diş çürüğünün çok ilerlediği durumlarda yapılır. Çürük doku ve bundan etkilenen sinir ve damarların uzaklaştırılmasıyla yapılır. Dişin canlı kalması ve fonksiyonuna devam ettirilmesi amaçlanır. Amputasyon tedavisinden sonra dişin üstüne dolgu ya da kron kaplamalar yapılır. Süt dişlerine uygulanan amputasyon ve kanal tedavilerine başlamadan önce dişe anestezi uygulanır. Dişlerin uyuşturulmasından sonra çocuğunuz herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez.

Diğer Uygulamalar

MUAYENE PANOROMİK FİLM DİGİTAL RADYOGRAFİ KOMPOZİT DOLGU (KİMYASAL IŞIKLI) KOMPOZİT LAMİNETE VENEER(BONDİNG)
DİŞ AĞARTMA SERAMİK İNLEY DOLGU KANAL TEDAVİSİ PERİAPİKAL LEZYONLU KANAL TEDAVSİ KANAL İÇİ POST
KANAL İÇİ POST FİBER AMPUTASYON FİSSÜL ÖRTÜLMESİ (SEALANT) YEREL FLOUR UYGULAMASI YER TUTUCU
AÇIK APEKSİLİ DİŞTE KANAL TEDAVİSİ SPLİNT TEDAVİSİ TAM PROTEZ BÖLÜMLÜ PROTEZ HASSAS TUTUCULU PROTEZLER
İMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER İMMEDİAT PROTEZ VENEER KURON (SERAMİK) LAMİNETE VENEER KURON (SERAMİK) KLASİK ORTODONTİ
ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİ PORSELEN BRAKETLE ORTODONTİ DÖKÜM POST GEÇİCİ KURON İMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER (LOCATER)
TAMİR (AKRİLİK PROTEZLER-KIRIK VEYA ÇATLAK) ZİRKONYUM KROŞE İLAVESİ VEYA METAL İSKELET TAMİRİ DİŞ İLAVESİ GECE PLAĞI
KURON SÖKÜMÜ SİMANTASYON İMPLANT ÜSTÜ VENEER KURON (SERAMİK) BESLEME ROCH KÖPRÜ
HİBRİD PROTEZ MK 1 (EFEM) DİŞ ÇEKİMİ KOMPLİKASYONLU DİŞ ÇEKİMİ GÖMÜLÜ DİŞ ÇEKİMİ
KÖK UCU REZEKSİYONU ALVEOLİT CERRAHİ TEDAVİSİ ANESTEZİ KANAMA MUDAHALESİ ALVEOL PLASTİĞİ
KİST OPERASYONU FRENEKTOMİ OPERASYONU SİNÜS LİFTİNG APSE DRENAJI DETERTRAJ (DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ)
SUBGİNGİVAL KÜRETAJ GİNGİVEKTOMİ FLAP OPERASYONU DİŞ ETİ GREFİTİ BRAKET
SLOW EXPANSİON RAPİD EXPANSİON (HYRAX) FACEMASK FONSİYONEL TEDAVİ PORSELEN BRAKET